7 Eylül 2010 Salı

Ne Alkol Ne Tütün

En kötü bağımlılık insan bağımlılığıdır.
Sigaraya çocukken bir hevesle başlarsın.Hiç başlamassan lisede tadına bakarsın.Kimisi olur yıların tiryakisi , bazısı hiç içmez ondan sonra bir daha.Annesi öğütlemiştir çoğunu veya babalarından korkan tipler vardır.Daha da haz verir sigara gizli gizli içilir.Gizli gizli intihar edlilir aslında.Evet sigara içmem çok belli oluyor.Sigara bağımlılığından kurtulmanın pek çok yolu vardır çoğu kişi ölmeden, bir tarafı kesilmeden, duruma erken uyanıp bırakabilir.Ya da çok şanslıdır ömür boyu sigara içer ve rüzgarlı bir günde bir binanın önünden geçerken kafasına pencere önü saksısı düşer ve öyle ölür.Çok fazla uyarılırız sigara konusunda çok fazla baskı altına alınırız.Aslında herkes tehlikenin farkında....
Alkol bağımlılığı herhangi bir depresyon anında veya tadı nasıl merakıyla başlayabilir.Önemli olan nasıl başlanıldığı değil nasıl devam ettiğidir zaten.İçtikçe uyuşturan beyin ve sinir sistemimizi ele geçiren alkol bize ''bir kadeh daha'' içirirken bir büyüğü devirtir.Artık kontrol ondadır.O anda zaten yaptıklarımızı uyandığımızda hatırlamayacağız.Kusmalı süreçlerden geçeceğiz, mide problemleri yaşayacağız.Belki alkolik değilizdir tam olarak, ama içmeye başlayınca duramayacağımızı farketmemekdir asıl durum.Alkolik olmaktanda kurtulunur.Hastanelerde veya özel merkezlerde bolca yardım edilir, tedavi edilir.Bazı insanlar bırakmak isterse birden bırakır.Aslında herşey bir karar meselesidir.
Alkol ve Tütün biz istediğimiz sürece bizi öldürür.Elimizdedir engel olmak.Engel olamadığımız ise ''İnsan Bağımlılğından'' kurtulmak.
İnsan bağımlılığı bir kişiye duyulan aşırı sevgi ve onsuz yapamayacağını sanma duygusudur.Bunu neden açıklama gereği duyduğumu bende anlamadım ama olsun.Herhangi birine duyulan insan bağımlılığın önüne geçemessin, olayları ön göremessin, seni uyaracak tabelalar yoktur, yavaş yavaş bağlanıyorsun cezası bilmem kaç lira diye ceza kesmez kimse.Farketmessin zaten bağlandığını uzun zamanlada olur çok kıza zamanda da.Kişiden kişiye değişir süreçler.Bağlandığınıda anlamassın, ne zaman ki o çıkar hayatında işte ozaman anlarsın bağımlı olduğunu.Her dakika ondan bir doz daha almak için ağlarsın, sinir krizleri geçirirsin sana başka şeyler verirler damardan düşük dozlarda sakinleşirsin.Ama bilirsinki aldığın şey o değildir etkisi geçtiğinde yine başlyacak kalbin titremeye, gözlerin dolmaya, elin telefona gitmeye, yapabileceğin birşey olmayacak.Kendini öldürürsün belki başarabilirsen.Başardıysan olmayacaksın artık, ama asıl başarmak kendini öldürmek değildir zaten zamanla bağımlılığından kurtulmaktır.Yıllar sonra bir sigarayı bırakan bir tiryaki bir dal yaksam diye iç geçirmez ve alkolu bırakan kişi bir kadeh içip muhabbet etsek demez.Ama İnsan Bağımlılığı olan kişi yıllar geçsede bağımlılığını yensede yine düşünür onu bunun önüne hiçbirşey geçemez.Zaten çoğu zaman öldürür insan bağımlılığı ya bağlanan kişiyi ya da bağlanılan kişiyi bağlanan kişinin içinde...

7 yorum:

 1. çok güzel olmuş gayet açık bi şekilde anlatmışsın insan bağımlılığını.

  bu grubun içinde yer alıp bağımlı bi insan olarak söylüyorum ki varlığı yüksek dozda eroin alınmış mutluluk etkisi yapan eksikliği komalara sokan his yoğunluğunu taşımak hiç kolay değil.

  YanıtlaSil
 2. evimdeki son alkolü de tükettim, sigaram ve ben başbaşa kaldık... "insan krizim" tuttu. bana bir insan lazım...

  YanıtlaSil
 3. Alkol veya sigara tğketmeye benzemek insan.İnsan bağımlığı ondan nekadar çok alırsak bizi tüketiyor.Teşekür edereim yorumlarınız için

  YanıtlaSil
 4. Gerçekten çok doğru.
  En kötü tarafı ise insanın bu bağımlılığının farkında olup ya bile bile ateşe atlaması ve yanması , ya da bu bağımlı yapısından uzak kalmak için tamamiyle kendini başka işlere sevkederek içten içe hayat ateşinin sönüp donması.. Aslında her iki durumda yanıyoruz.. Ha soğuk ha sıcak.

  Aslında tüm bu insan bağımlılığından öte," bağımlı bünye " terimi var. Hiç olmazsa benim için var. Okumaya , salak bir kitaba, bazen bir insana , bazen yazmaya , sekse , internete , vs vs liste uzar gider.
  Sorun içte.
  İnsana bağımlı olmazsan gider başka birşeye bağımlı olursun.
  Bu alkol tütün vs kötü alışkanlık olmak zorunda değil..Ama ne yapar eder , seni içten içe tüketecek bir bağımlılık bulursun sonunda.

  Kısacası artık şuna karar vermiş bulunmaktayım.
  Hem kendime hem etrafımdakilere bakınca bu bağımlılığın aslında bir ihtiyaç olduğunu anladım..

  Kaçışımız yok.
  Fazlasıyla kaşınıyoruz insanoğlu olarak.
  Rahat ettikmi rahatsız olalım istiyoruz.

  Hepsi zincirleme tepkime gibi işte..
  O kadar.

  Çok konuştum değil mi..

  YanıtlaSil
 5. çok güzel ve yerinde. sigara da alkol de bırakılır ama o eski sevgilimi, o asla birlikte olunamayan platonik aşk, asla.

  YanıtlaSil
 6. İnsan bağımlılığı, aslında içimizdeki eksikliklerden kaynaklanıyor bence. Eğer kendimize yetebilseydik bir şeyler eksik olmasaydı insan bağımlılığı gibi bir kavram da olmazdı.
  Hep paylaşmak, anlatmak istiyoruz. Birileri de şahit olsun hayatımıza diye.
  Yaşadığımızı ispat etmeye çalışıyoruz karşımızdakilere. Nasıl ayakkabılarımız, telefonlarımız varsa insanlarımız da olsun çevremizde...
  Ama bu ihtiyaçlar bağımlılığa dönüşürse de aynen dediğin gibi, alkol ve sigarayla kıyaslanamaz bir boyutta oluyor.

  YanıtlaSil
 7. Her türlü bağımlılık insana zarar verir. Maddesel bağımlılıklar bedeni yer, ruhsal bağımlılıklar da içini kemirir gün be gün. Neymiş? Her türlü bağımlılıktan kaçmalıyız :)

  YanıtlaSil