29 Ekim 2012 Pazartesi

RomanovVar olsaydı eğer çok değişik bir adam olurdu.

Romanov öyle bir insan ki her şey olabilecek kadar mükemmeliyetsiz biri değil.Çünkü bu hayatta her şey olmak mükemmelliğin değil düşüklüğün göstergesidir.İyi bir sanatçı olmakla bir memur olmak arasında büyük bir fark vardır.Aynı zamanda hem iyi bir memur hem de iyi bir sanatçı olamaz insan, eğer sanatçıysa memurluğu çok istemsiz yapacaktır içindeki yaratıcılığı körelttiğini bilir, bir memursa yani sadece bir memursa sanatı dinlediği müzikten ibarettir ya da gördüğü bir resimden.Burada ilgi duymaktan bahsetmiyorum tabiî ki bir insan memur olup sanata ilgi duyabilir, entelektüel olur mesela, bir sanatçı kimliğini kaybederse devlet dairesine gider isteksiz de olsa öğrenir belki kimlik çıkarmak için yapması gereken işlemleri.

İşte memur olamazdı Romanov olsa olsa bir sanatçı olurdu.Devlet işlerini hiç sevmeyen, sanatı halk için değil sanatı için benimsemiş bir sanatkar olurdu.Yaptığı işler göz kamaştırırdı, bir devlet memuru ne kadar ilgilense de anlayamazdı bu sanatı zaten böyle insanların anlamasına gerek yoktu.

Futbolcu olabilirdi, günümüzden en iyi örnek olarak Messi diyebilirdim O’nun için ama Messi kadar iyi bir oyuncu olabilirdi.Messi yerine koyamazdık onu olsa olsa Ronaldo olurdu.Messi gibi oynayan bir Ronaldo, evet tam da bu.Futbolun içinden başka biri, yan hakem kesinlikle olamazdı veya bir kulüp başkanı öyle biri değildi çünkü.

İyi bir okuyucu olurdu çünkü iyi bir yazar olurdu.Okuyucu olmasının sebebi de iyi yazmakla alakalı olduğu içindi.Kitapları olurdu, ama köşe yazıları olmazdı, gazetede yazacak bir yazar olmayacaktı.Kısa yazıları olurdu belki internet ortamında, onlar bile dünya çapında çevirtilirdi.Ama bir çevirmen olamazdı Romanov, yapamayacağı iş değildi ama olmazdı ondan.

Polis olamazdı eğer bir şey olacaktı ise mükemmel bir hırsız olurdu.Çalmak kötü bir şey olmazdı o zaman.Lüks içinde yaşamayı beceren bir hırsız olurdu.Tıpkı şu Ocean’s serisi filmdeki gibi.Onu polisler yakalayamazlardı yakalasalar ispat edemezlerdi.Motorun üstünde basit işlerle ilgilenen bir motorlu polis kesinlikle olamazdı.

Bir psikiyatrist olabilirdi, dahiliye veya kalp cerrahı olamazdı kısacası hastane içinde herhangi bir görevde olamazdı.Psikiyatristliğini de kendi özel ofisinde yapardı.Ofisi bile hastasını iyileştirebilecek kadar iyi olurdu.

Değişik bir adam olurdu belki çok kişi severdi belki herkes nefret ederdi ondan ama umursamazdı.Her şey olabilmek mükemmel olmak değildi ona göre, asıl mükemmel şeyleri olabilmek işin sırrıydı.Olamayacakları olamayacağından değil onların mükemmeliyetsizliğindendi.

Romanov derin iç savaşlarda ki adam.Taht kavgasına girmiş savaşıyor ancak bilmiyor, savaşırken belirleyecek o tahtın nerenin tahtı olduğunu ve karar verebilirse buna, savaştan galip çıkacağı kesin.


1 yorum:

  1. 'benimle savaşma,çünkü kazanırsan,kaybedersin!'

    YanıtlaSil